סוף סוף הגעתם להחלטה הנכונה, לשמחת כל בני הבית החלטתם לאמץ כלב! היות ובן המשפחה החדש עומד לבלות איתכם את העשור הקרוב, לפחות כדאי להשקיע מעט זמן לבחירת הכלב המתאים לכם ביותר. להלן מספר שיקולים שמומלץ להביא בחשבון לפני שרקסי, סנופי או לאסי נכנסים הביתה:
גיל הכלב- האם לאמץ גור או בוגר? אם בחרתם בגור, הדבר ידרוש מכם השקעה גדולה יותר, בעיקר של זמן. הוא אומנם יתרגל אליכם ולבית מהר יותר מכלב בוגר קל יותר לחנך אותו, אולם גור הוא בדיוק כמו תינוק- זקוק לטיפול צמוד ומסור. כלב בוגר ידרוש פחות השקעה של זמן מצד אחד. אולם עלול להביא עימו הרגלים מסוימים ממקום מגוריו הקודמים שאותם יהיה קשה לשנות. בכל מקרה כדאי תמיד להיוועץ עם מאלף.
גורים מקבלים את חיסון הכלבת והשבב מגיל 3 חודשים (חובה), ואת חיסון המשושה הראשון רק בגיל חודשיים, לכן עד לגיל זה חייב הגור להישאר בתוך הבית, בו הוא ישחק, ישן, יאכל וגם יעשה את צרכיו. עיתונים המפוזרים על הרצפה יכולים לעזור לכם לשמור על ניקיון הבית בתקופה זו. כלב בוגר לא יהווה בעיה מבחינה זו ויוכל לגור מחוץ לבית, אך כמובן שתצטרכו לדאוג לו לאוכל, מים ולמקום חמים ומקורה, כגון מלונה.
במעמד החיסון הראשון תקבלו הדרכה מהווטרינר לגבי תזונה, טיפול נגד פרעושים, קרציות ועוד.לאחר שהגור חוסן, בסדרה של חיסונים ניתן כבר להוציאו לטיולים בחוץ לעשיית צרכים. הזמן שייקח לגור ללמוד לעשות את צרכיו בחוץ תלוי ישירות במספר הפעמים שתוציאו אותו במשך היום. כלב בוגר, לעומת זאת, מספיק להוציא 3 פעמים ביום.
גור יש להאכיל מספר פעמים ביום, לעומת כלב בוגר שמומלץ להאכיל פעם או פעמיים ביום,(עדיף פעמיים).
אם אתם לא מעוניינים שהגור המתוק שלכם ילעס כל מה שנקלע לדרכו, חשוב להרחיק את החפצים היקרים לכם מהישג טלפיו ולדאוג לו לצעצוע לעיסה מיוחד לכלבים (תוכלו למצוא אותם בכל חנות לחיות). הסיבה לדחף הלעיסה הזה טמון בצמיחת שיניו הגדלות עד לגיל 8 חודשים.
גודל הכלב- קטן או גדול? כדי להכריע בדילמה, חייבים לקחת בחשבון שני גורמים: גודל הבית או הדירה שלכם ואופי הכלב שאתם עומדים לאמץ.
כלב גדול (או גור שיגדל להיות גדול מימדים) ירגיש בנוח בחצר של בית, בה יוכל לשחק ולהוציא אנרגיות. עם זאת, כלבים מסוימים גדולי מימדים יכולים להיות מאוד רגועים באופיים ודווקא יתאימו לדירה- בכדי שתוכלו לדעת יותר לגבי אופי הכלב מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.
מין הכלב- זכר או נקבה ? שני המינים יכולים להיות כלבים נהדרים, במידה ותגדלו אותם בצורה נכונה. בכל זאת, קיימים מספר הבדלים מהותיים בין זכרים לנקבות.
החל מגיל חצי שנה, הנקבה מתייחמת כפעמים בשנה, למשך שלושה שבועות. בתקופה זו היא תפיץ ריח שימשוך לביתכם כלבים זכרים העלולים לעשות את צרכיהם בפתח הבית, או בקרוב למקום הימצאותה של הכלבה, לזכר,
לעומת זאת, אין תקופת ייחום ספציפית, אך הוא יחפש אחר נקבות מיוחמות במשך כל ימות השנה.
מומלץ לעקר את הנקבות ולסרס את הזכרים לשמירה על בריאותם ואיכות חייהם.
כמעט ואין הבדל התנהגותי בין כלבים שעברו עיקור/סירוס לכאלה שלא.
נקבות מעוקרות, כמו זכרים מסורסים, בדרך כלל שקטות ורגועות.
לנקבות מיוחמות, כמו זכרים שאינם מסורסים, יש נטייה לברוח מן הבית בעונת הייחום, העיקור והסירוס פותרים בעיה זו.
שני המינים יחיו שנים ארוכות יותר ויגיעו לגיל מבוגר יותר אם יהיו מעוקרים/מסורסים, העיקור מפחית משמעותית את הסיכוי להתפתחות גידולי עטין ולחלוטין את הסיכוי לדלקות רחם, ובזכרים מפחית סיכוי לבעיות בבלוטת הערמונית בגיל מתבגר.
כלבים מעוקרים/מסורסים, זכאים להנחה משמעותית בחיסון כלבת.

לידיעתכם :
כל כלב מגיל 3 חודשים ומעלה חייב בחיסון נגד כלבת וסימון בשבב אלקטרוני , יש לחזור על החיסון פעם בשנה. כלב שאבד ונושא שבב- נוכל להחזירו לבעליו תוך זמן קצר ללא שהייה מיותרת בכלבייה. בעל כלב יחזיק רישיון להחזקת כלב שיונפק לו לאחר החיסון, הרישיון מתחדש אחת לשנה.
בעל כלב יוציאו לרשות הרבים כשהוא קשור ברצועה, אין לתת לכלב לשוטט לבדו, כלב שימצא משוטט ייתפס ויוסגר לכלביה העירונית ועל בעליו יוטל קנס והוצאות נלוות.
לגבי הנחיות החזקה של כלבים מסוכנים נא לעיין בנושא "כלבים מסוכנים" אשר נמצא גם באתר שלנו.